• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Като е слаб котела, при правилна циркулация ще е еднакво топло/хладно навсякъде. Аз се изкушавах да предложа да затвори напълно кранчето над трипътния вентил, но не съм наясно с особеностите на тези котли, пък и някой спомена гаранцията ... Колегата от зор го махна за проба (което е същото като да се затвори кранчето?) и ... циркулацията тръгна, но се появи конденз. Това вече не разбирам.
Куууул, 85 литра не са минус, а плюс. Хората дават пари за буфери. Ти тази енергия не я губиш, напротив: инертността помага за по-оптималното горене на всички твърдотопливни котли ( в това число и пелетни)

Не съм съгласен че котела и буфера са едно и също нещо.Да не говориме за умрялата му изолация.При мен работи всичко по отделно а не заедно.
Hoвoceлckи написа:Като е слаб котела, при правилна циркулация ще е еднакво топло/хладно навсякъде. Аз се изкушавах да предложа да затвори напълно кранчето над трипътния вентил, но не съм наясно с особеностите на тези котли, пък и някой спомена гаранцията ... Колегата от зор го махна за проба (което е същото като да се затвори кранчето?) и ... циркулацията тръгна, но се появи конденз. Това вече не разбирам.

Предполагам , че трябва да е конденз , инак няма какво да е , само под котела! При пробата с махнатия вентил освен конденза , котела работи на зададената температура на включване на помпата и не качва на горе. Като максимум докарах котела до 55 градуса при всякакви варианти на градуси на помпата. Но пък топлеше навсякъде! Сега седи със почти затворен кран над трипътния , няма конденз, втория етаж е топъл , първия леден, помпата включва на 62 градуса, котела е зададен 72, но успява да стигне 64-65 , като това за работа 3 часа. Или трипътния не е този който трябва да бъде или както каза един от писалите тук , студената захранваща помпата тръба не е на правилното място.
astroka написа: Сега седи със почти затворен кран над трипътния , няма конденз, втория етаж е топъл , първия леден, помпата включва на 62 градуса, котела е зададен 72, но успява да стигне 64-65 , като това за работа 3 часа.

Настрой си горелката!

Ако при + 15 + 20 градуса навън системата не може да вдигне 65 градуса, какво ще правиш при - 20 градуса външна температура?!?!

Горелката ти определено не достига максимална мощност на трета степен, трипътният антикондензен смесителен вентил не отваря на 100% и системата ти е гладна от към мошност.

При тези 3 часа работа колко килограма пелети ти изгори горелката?
kuuuuuul написа:Куууул, 85 литра не са минус, а плюс. Хората дават пари за буфери. Ти тази енергия не я губиш, напротив: инертността помага за по-оптималното горене на всички твърдотопливни котли ( в това число и пелетни)

Не съм съгласен че котела и буфера са едно и също нещо.Да не говориме за умрялата му изолация.При мен работи всичко по отделно а не заедно.

Куууууул, при 90% от котлите малкият воден обем е минус. Особено котли куплирани с преоразмерени горелки. Тогава наблюдаваме чести старт/стопове. Имаме неефективно горене.

Ако котела е в рамките на отопляемият обем, демек къщата, нямаме загуби. За изолацията си 100% прав

Май ти публикува снимка с нескопосаната и рехава изолация на котела. Напомня ми стил бойлер Светлю Шишков :x
Ако котелното е извън къщата както при мен това са си доста загуби. Ето как аз си реших проблема със загубите, чрез монтиране на допълнителната изолация.

П. П. зад фалцовата обшивка и 20 см минерална и каменна вата се е скрил 6 секционен Виадрус качен на кутия висока 1,1 метра с огромен пепелник. На 2-3 седмици отварям и чиста пепелта:-) Горя въглищен прах и дребна фракция.

Прикачен файл

SAM_9321.JPG

Прикачен файл

SAM_9322.JPG
Hoвoceлckи написа:Като е слаб котела, при правилна циркулация ще е еднакво топло/хладно навсякъде. Аз се изкушавах да предложа да затвори напълно кранчето над трипътния вентил, но не съм наясно с особеностите на тези котли, пък и някой спомена гаранцията ... Колегата от зор го махна за проба (което е същото като да се затвори кранчето?) и ... циркулацията тръгна, но се появи конденз. Това вече не разбирам.

Циркулацията тръгна щото колегата махна малкия кръг а конденза се появи щото температурата е ниска. А пък тя е ниска щото няма мощност. Конденза се трябва да се появява вътре в котела а не под него.
Кранчето на малкия кръг да не се затваря на 100% , винаги през малкия да има дебит . Нека да кажем 20 %.
шоп написа:
astroka написа: Сега седи със почти затворен кран над трипътния , няма конденз, втория етаж е топъл , първия леден, помпата включва на 62 градуса, котела е зададен 72, но успява да стигне 64-65 , като това за работа 3 часа.

Настрой си горелката!

Ако при + 15 + 20 градуса навън системата не може да вдигне 65 градуса, какво ще правиш при - 20 градуса външна температура?!?!

Горелката ти определено не достига максимална мощност на трета степен, трипътният антикондензен смесителен вентил не отваря на 100% и системата ти е гладна от към мошност.

При тези 3 часа работа колко килограма пелети ти изгори горелката?

Не може да вдигне градуси когато е без трипътният антикондензен смесителен вентил, но пък топли на двата етажа. При наличието на вентила вдига до 65, при зададена такава 72! Може да споделиш на какви параметри да я пробвам , понеже още съм не до там в час какво трябва да и задам. Както я настроиха при пробното така си седи и сега.
От към разход не мога да съм точен понеже не съм го засичал много а и не съм го оставял да работи цяло денонощие, което може и да е грешно. При една от пробите добавих 1 чувал и след пет часа работа нивото в бункера беше горе-долу както преди да сипя. Незнам колко ще харчи , Момчето на Грейко каза , че трябва 6-7 тона да ме оправят, другия дето идва твърдеше ,че 7-8 може и да не стигнат.
За момента да го подкараме и ще засека разход.
...
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб окт 14, 2017 8:53 am, променено общо 1 път.
...Трия текста, понеже вече няма опция да премахна мнението. Това е поради дублиране на същото.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб окт 14, 2017 8:55 am, променено общо 1 път.
...
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб окт 14, 2017 8:57 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Отопление”